TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W15-18JE
DTS26W15-18JE picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W15-18JE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 18POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26W15-18JE.pdf
Availability of DTS26W15-18JE
QUANTITY
DTS26W15-18JE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W15-18JE
Internal Part NumberEIS-DTS26W15-18JE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W15-18JE
Related LinksDTS26W, DTS26W15-18JE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W15-18JE Details Description
Related parts for DTS26W15-18JE
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 9W datasheet.pdf
IC TXRX RS485 DET/FAILSAFE 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADR 28POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
IC CLK GEN 19.9MHZ AUTO 8UMAX datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 127 TYPE A 16POS datasheet.pdf