TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W21-39PC
DTS26W21-39PC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W21-39PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DTS26W21-39PC.pdf
Availability of DTS26W21-39PC
QUANTITY
DTS26W21-39PC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W21-39PC
Internal Part NumberEIS-DTS26W21-39PC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W21-39PC
Related LinksDTS26W, DTS26W21-39PC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W21-39PC Details Description
Related parts for DTS26W21-39PC
RES 200 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 18POS SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X8R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.1V 20A 100W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf