TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W21-41HE
DTS26W21-41HE picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W21-41HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
DTS26W21-41HE.pdf
Availability of DTS26W21-41HE
QUANTITY
DTS26W21-41HE Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W21-41HE
Internal Part NumberEIS-DTS26W21-41HE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W21-41HE
Related LinksDTS26W, DTS26W21-41HE Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W21-41HE Details Description
Related parts for DTS26W21-41HE
CONN PC PIN CIRC 0.156DIA SILVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
POWER OVER ETHERNET MODULE datasheet.pdf
RES SMD 2.55 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 100V 20% BX 1812 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
4IN NOM BH LGT DTY CASTER:BR STE datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 39K OHM 0804 datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf