TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W21-41PA-LC
DTS26W21-41PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W21-41PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN
Datasheet Download
DTS26W21-41PA-LC.pdf
Availability of DTS26W21-41PA-LC
QUANTITY
DTS26W21-41PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W21-41PA-LC
Internal Part NumberEIS-DTS26W21-41PA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W21-41PA-LC
Related LinksDTS26W21, DTS26W21-41PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W21-41PA-LC Details Description
Related parts for DTS26W21-41PA-LC
PHOTOELECTRIC SENSOR datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 200K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
PTC THERMISTOR G 1086-B 120-A262 datasheet.pdf
13 WAY SIL HORIZ SMT PIN HDR datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SOT-23R datasheet.pdf