TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W23-21SB-LC
DTS26W23-21SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W23-21SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT
Datasheet Download
DTS26W23-21SB-LC.pdf
Availability of DTS26W23-21SB-LC
QUANTITY
DTS26W23-21SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W23-21SB-LC
Internal Part NumberEIS-DTS26W23-21SB-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W23-21SB-LC
Related LinksDTS26W23, DTS26W23-21SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W23-21SB-LC Details Description
Related parts for DTS26W23-21SB-LC
AC/DC CONVERTER 15V 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 9POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS DL VERT SMD datasheet.pdf
IC TXRX RS232 INTELLIGENT 20SSOP datasheet.pdf
RES 75 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 86MA 30 OHM TH datasheet.pdf