TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W25-20PD-LC
DTS26W25-20PD-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W25-20PD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS PIN
Datasheet Download
DTS26W25-20PD-LC.pdf
Availability of DTS26W25-20PD-LC
QUANTITY
DTS26W25-20PD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W25-20PD-LC
Internal Part NumberEIS-DTS26W25-20PD-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions30
Shell Size - Insert25-20
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size8 (3), 12 (4), 16 (13), 20 (10)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W25-20PD-LC
Related LinksDTS26W25, DTS26W25-20PD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W25-20PD-LC Details Description
Related parts for DTS26W25-20PD-LC
RIVET PUSH 0.315" NYLON BLACK datasheet.pdf
TRANS NPN 250V 8A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 0.75 OHM 5% 5W Z BEND datasheet.pdf
TRANS NPN 25V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE 37POS DSUB SOCKET-OPEN 3M datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 12SKT SLD CUP datasheet.pdf
MACHINE SCREW FLAT SLOTTED M6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE datasheet.pdf