TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W25-43PD-LC
DTS26W25-43PD-LC picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W25-43PD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN
Datasheet Download
DTS26W25-43PD-LC.pdf
Availability of DTS26W25-43PD-LC
QUANTITY
DTS26W25-43PD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W25-43PD-LC
Internal Part NumberEIS-DTS26W25-43PD-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (20), 20 (23)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeThreaded
OrientationD
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W25-43PD-LC
Related LinksDTS26W25, DTS26W25-43PD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W25-43PD-LC Details Description
Related parts for DTS26W25-43PD-LC
RES 400 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf