TE Connectivity Deutsch Connectors DTS26W25-43SD
DTS26W25-43SD picture photo
Mfg. Part Number
DTS26W25-43SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 43POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
DTS26W25-43SD.pdf
Availability of DTS26W25-43SD
QUANTITY
DTS26W25-43SD Order Process
Ship out your order
Specifications of DTS26W25-43SD
Internal Part NumberEIS-DTS26W25-43SD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DTS26W25-43SD
Related LinksDTS26W, DTS26W25-43SD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DTS26W25-43SD Details Description
Related parts for DTS26W25-43SD
CONN HEADER .100 DUAL STR 10POS datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX T25 8.31" datasheet.pdf
CAP CER 27PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 700MA 110 MOHM datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 150MW 0603 datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf