TE Connectivity DU1352-470M
DU1352-470M picture photo
Mfg. Part Number
DU1352-470M
Brief Description
FIXED IND 47UH 1.8A 140 MOHM SMD
Datasheet Download
DU1352-470M.pdf
Availability of DU1352-470M
QUANTITY
DU1352-470M Order Process
Ship out your order
Specifications of DU1352-470M
Internal Part NumberEIS-DU1352-470M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package700
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDU1352, Coev
Material - Core-
Inductance47µH
Tolerance±20%
Current Rating1.8A
Current - Saturation1.6A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)140 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.21mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DU1352-470M
Related LinksDU135, DU1352-470M Datasheet, TE Connectivity Distributor
DU1352-470M Details Description
Related parts for DU1352-470M
EMULATOR TARGET PACKAGE ADAPTER datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 9/16-18UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR WHITE datasheet.pdf
5003 DC CONNECTOR WITH FILTER 6A datasheet.pdf
TOOL 15ROW 8COLUMN BACKPLANE datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10SKT CRIMP datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG 6-DFN datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf