Samtec, Inc. DW-16-12-G-D-665
DW-16-12-G-D-665 picture photo
Mfg. Part Number
DW-16-12-G-D-665
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
Brief Description
CONN HEADER 32POS DUAL 2.54MM AU
Datasheet Download
DW-16-12-G-D-665.pdf
Availability of DW-16-12-G-D-665
QUANTITY
DW-16-12-G-D-665 Order Process
Ship out your order
Specifications of DW-16-12-G-D-665
Internal Part NumberEIS-DW-16-12-G-D-665
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Board Spacers, Stackers
SeriesFlex Stack, DW
PackagingTube
Number of Positions32
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Length - Overall1.030" (26.16mm)
Length - Post (Mating)0.255" (6.48mm)
Length - Stack Height0.665" (16.89mm)
Length - Tail0.110" (2.79mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish - Post (Mating)Gold
Contact Finish Thickness - Post (Mating)10µin (0.25µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DW-16-12-G-D-665
Related LinksDW-16-12, DW-16-12-G-D-665 Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
DW-16-12-G-D-665 Details Description
Related parts for DW-16-12-G-D-665
TRANS PNP DARL 60V 4A SOT-32 datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 16MM 2POS IP67 W/PIN datasheet.pdf
RES SMD 2.26KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 16V X8R 1210 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 210MA 1.9 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 7A 20 MOHM SMD datasheet.pdf