Amphenol Commercial Products DWR-T200P-V236-93
DWR-T200P-V236-93 picture photo
Mfg. Part Number
DWR-T200P-V236-93
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN HEADER 2POS STRGT PCB
Datasheet Download
DWR-T200P-V236-93.pdf
Availability of DWR-T200P-V236-93
QUANTITY
DWR-T200P-V236-93 Order Process
Ship out your order
Specifications of DWR-T200P-V236-93
Internal Part NumberEIS-DWR-T200P-V236-93
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package44
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesDWR, CoolPower®
PackagingTray
Connector Usage-
Connector TypePlug, Male Pins
Connector StyleDrawer
Number of Positions2
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.288" (7.32mm)
Number of Rows1
Number of Columns-
Mounting TypePanel Mount
TerminationScrew
Contact Layout, Typical2 Power
FeaturesGuide Pin
Contact Finish-
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DWR-T200P-V236-93
Related LinksDWR-T200, DWR-T200P-V236-93 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
DWR-T200P-V236-93 Details Description
Related parts for DWR-T200P-V236-93
FILTER LINE RFI COMPACT DUAL 6A datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 157MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
MINI THUMBWHEEL BL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf