Amphenol Commercial Products DWR-T424S-V236-90
DWR-T424S-V236-90 picture photo
Mfg. Part Number
DWR-T424S-V236-90
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
CONN HEADER 28POS STRGT PCB
Datasheet Download
DWR-T424S-V236-90.pdf
Availability of DWR-T424S-V236-90
QUANTITY
DWR-T424S-V236-90 Order Process
Ship out your order
Specifications of DWR-T424S-V236-90
Internal Part NumberEIS-DWR-T424S-V236-90
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package28
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesDWR, CoolPower®
PackagingTray
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Connector StyleDrawer
Number of Positions24
Number of Positions Loaded23
Pitch0.108" (2.74mm)
Number of Rows2
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Layout, Typical20 Signal, 4 Power
FeaturesMating Guide
Contact Finish-
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DWR-T424S-V236-90
Related LinksDWR-T424, DWR-T424S-V236-90 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
DWR-T424S-V236-90 Details Description
Related parts for DWR-T424S-V236-90
THERMISTOR NTC 5K OHM 2% PROBE datasheet.pdf
IC OPAMP GP 90KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
INTERFACE CBL DSUB MALE W/SCREW datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 12VDC datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
CABLE ASSY IND PLUG-PLUG RJ45 4M datasheet.pdf
CONN HEADER 37POS .100" STACKER datasheet.pdf
RES 0.075 OHM 20W 5% TO126 datasheet.pdf