Hirose Electric Co Ltd DX40M-50P
DX40M-50P picture photo
Mfg. Part Number
DX40M-50P
Manufacturer
Product Category
D-Shaped Connectors - Centronics
Brief Description
CONN PLUG 50 POS SOLDER
Datasheet Download
DX40M-50P.pdf
Availability of DX40M-50P
QUANTITY
DX40M-50P Order Process
Ship out your order
Specifications of DX40M-50P
Internal Part NumberEIS-DX40M-50P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Shaped Connectors - Centronics
SeriesDXM
Connector StyleCenter Strip Contacts
Connector TypePlug
Number of Positions50
Number of Rows2
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Eyelet(s)
Flange Feature-
TypeMiniature High Density (HD)
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DX40M-50P
Related LinksDX40, DX40M-50P Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DX40M-50P Details Description
Related parts for DX40M-50P
CABLE GRIP BLACK 2-7MM datasheet.pdf
IC DAC 8BIT DUAL V-OUT 20-DIP datasheet.pdf
IC LINE CARD CTRLR DSP TQFP-100 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/SCKT datasheet.pdf
SOLDER WIRE NO-CLEAN 63/37 4OZ. datasheet.pdf
WHITE SHRINKTRAK .25" 10000/BX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf