Diodes Incorporated DXT5551-13
DXT5551-13 picture photo
Mfg. Part Number
DXT5551-13
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS NPN 160V 0.6A SOT89-3
Datasheet Download
DXT5551-13.pdf
Availability of DXT5551-13
QUANTITY
DXT5551-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of DXT5551-13
Internal Part NumberEIS-DXT5551-13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Other DrawingsSOT-89 Package Top
SOT-89 Package Side 1
SOT-89 Package Side 2
PCN OtherCopper Bond Wire and Wafer Source 07/Nov/2013
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypeNPN
Current - Collector (Ic) (Max)600mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)160V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic200mV @ 5mA, 50mA
Current - Collector Cutoff (Max)50nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce80 @ 10mA, 5V
Power - Max1W
Frequency - Transition300MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-243AA
Supplier Device PackageSOT-89-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DXT5551-13
Related LinksDXT55, DXT5551-13 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
DXT5551-13 Details Description
Related parts for DXT5551-13
DIODE ZENER 13V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 240 OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 0.24 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 3A DO215AB datasheet.pdf
SENSOR MAG SPDT CYLINDER 300V datasheet.pdf
26500 55C 55#20 S BY PLUG WC datasheet.pdf
68UF 200V 12,5X25MM 105C 3000H datasheet.pdf