Curtis Industries DZ150-19EU
DZ150-19EU picture photo
Mfg. Part Number
DZ150-19EU
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CNVRTR 3.3V 5V +/-12V 150W
Datasheet Download
DZ150-19EU.pdf
Availability of DZ150-19EU
QUANTITY
DZ150-19EU Order Process
Ship out your order
Specifications of DZ150-19EU
Internal Part NumberEIS-DZ150-19EU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesTri-Mag, DZ150
TypeOpen Frame
Number of Outputs4
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 25V
Voltage - Output 312V
Voltage - Output 4-12V
Current - Output (Max)10A, 8A, 3.5A, 500mA
Power (Watts)150W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency-
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesPFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.80" L x 3.80" W x 1.50" H (172.7mm x 96.5mm x 38.1mm)
Minimum Load RequiredYes
Approvals-
Power (Watts) - Max121W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DZ150-19EU
Related LinksDZ150, DZ150-19EU Datasheet, Curtis Industries Distributor
DZ150-19EU Details Description
Related parts for DZ150-19EU
FIXED IND 470UH 680MA 1.1 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC INTERFACE PCM COMBO II 20-DIP datasheet.pdf
IC BUFF ULTRA L/V N-INV SOT553 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 16V 20% 1410 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS 5.59MM NAT datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 250V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 450MA 720 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT PIN datasheet.pdf