Curtis Industries DZ150-8EU
DZ150-8EU picture photo
Mfg. Part Number
DZ150-8EU
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 5V 150W
Datasheet Download
DZ150-8EU.pdf
Availability of DZ150-8EU
QUANTITY
DZ150-8EU Order Process
Ship out your order
Specifications of DZ150-8EU
Internal Part NumberEIS-DZ150-8EU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesTri-Mag, DZ150
TypeOpen Frame
Number of Outputs2
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 25V
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)9.6A, 2A
Power (Watts)150W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency-
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesPFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.80" L x 3.80" W x 1.50" H (172.7mm x 96.5mm x 38.1mm)
Minimum Load RequiredYes
Approvals-
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DZ150-8EU
Related LinksDZ15, DZ150-8EU Datasheet, Curtis Industries Distributor
DZ150-8EU Details Description
Related parts for DZ150-8EU
CAP CER 47PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2MINI PLCC SMD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 25V 20% 1411 datasheet.pdf
RES 562 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V CH 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .156" datasheet.pdf
LED EMITTER WHT 200LM STAR MCPCB datasheet.pdf
CONN RCPT ASSY 120POS 4ROW GOLD datasheet.pdf