Vishay Semiconductor/Diodes Division DZ23C12-HE3-18
DZ23C12-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
DZ23C12-HE3-18
Brief Description
DIODE ZENER 12V 300MW SOT23
Datasheet Download
DZ23C12-HE3-18.pdf
Availability of DZ23C12-HE3-18
QUANTITY
DZ23C12-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of DZ23C12-HE3-18
Internal Part NumberEIS-DZ23C12-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Cathode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)12V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 9V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DZ23C12-HE3-18
Related LinksDZ23C12, DZ23C12-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
DZ23C12-HE3-18 Details Description
Related parts for DZ23C12-HE3-18
CONN FFC VERT 12POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 50POS 1MM datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 76.8MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 8POS 0.50MM R/A datasheet.pdf