Vishay Semiconductor/Diodes Division DZ23C18-HE3-18
DZ23C18-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
DZ23C18-HE3-18
Brief Description
DIODE ZENER 18V 300MW SOT23
Datasheet Download
DZ23C18-HE3-18.pdf
Availability of DZ23C18-HE3-18
QUANTITY
DZ23C18-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of DZ23C18-HE3-18
Internal Part NumberEIS-DZ23C18-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Cathode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)50 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 14V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DZ23C18-HE3-18
Related LinksDZ23C18, DZ23C18-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
DZ23C18-HE3-18 Details Description
Related parts for DZ23C18-HE3-18
CONN SOCKET 2POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 710MA 500 MOHM TH datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf