Stackpole Electronics Inc. SM2615FTR140
SM2615FTR140 picture photo
Mfg. Part Number
SM2615FTR140
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.14 OHM 1% 1W 2615
Datasheet Download
SM2615FTR140.pdf
Availability of SM2615FTR140
QUANTITY
SM2615FTR140 Order Process
Ship out your order
Specifications of SM2615FTR140
Internal Part NumberEIS-SM2615FTR140
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.14
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / Case2615 J-Lead
Supplier Device Package2615
Size / Dimension0.280" L x 0.150" W (7.10mm x 3.80mm)
Height0.157" (4.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SM2615FTR140
Related LinksSM2615, SM2615FTR140 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
SM2615FTR140 Details Description
Related parts for SM2615FTR140
IC CURR-FDBK AMP VIDEO HS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20QFN datasheet.pdf
IC MULTIPLIER/ZDB 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
OSC XO 106.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CUT & POLISH FLAP BRUSH 7A MED datasheet.pdf
OSC OCXO 38.88MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf