Panasonic Electronic Components DZ2703000L
DZ2703000L picture photo
Mfg. Part Number
DZ2703000L
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 3V 120MW SSSMINI2
Datasheet Download
DZ2703000L.pdf
Availability of DZ2703000L
QUANTITY
DZ2703000L Order Process
Ship out your order
Specifications of DZ2703000L
Internal Part NumberEIS-DZ2703000L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3V
Tolerance±5%
Power - Max120mW
Impedance (Max) (Zzt)120 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 10mA
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, Flat Lead
Supplier Device PackageSSSMini2-F4-B
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DZ2703000L
Related LinksDZ270, DZ2703000L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
DZ2703000L Details Description
Related parts for DZ2703000L
MOSFET 2N-CH 20V 4.5A SC70-6 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP CRIMP TERM datasheet.pdf
SWITCH BASIC SPDT 16A .250 QC datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CRIMPING DIE (MMZ-1614-E2) datasheet.pdf
RES 1.21M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 2A SOT1061 datasheet.pdf