Panasonic Electronic Components DZ2716000L
DZ2716000L picture photo
Mfg. Part Number
DZ2716000L
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 16V 120MW SSSMINI2
Datasheet Download
DZ2716000L.pdf
Availability of DZ2716000L
QUANTITY
DZ2716000L Order Process
Ship out your order
Specifications of DZ2716000L
Internal Part NumberEIS-DZ2716000L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesZener Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)16V
Tolerance±5%
Power - Max120mW
Impedance (Max) (Zzt)50 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 12V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 10mA
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, Flat Lead
Supplier Device PackageSSSMini2-F4-B
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DZ2716000L
Related LinksDZ271, DZ2716000L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
DZ2716000L Details Description
Related parts for DZ2716000L
JUMPER-H1504TR/A3048L/X 2" datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 12V datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 1KV TRANS TO72-4 datasheet.pdf
POT 47 OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
IC CPLD 1056MC 7.24NS 256CABGA datasheet.pdf
RES 4.48K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf