Panasonic Electronic Components DZ2S120M0L
DZ2S120M0L picture photo
Mfg. Part Number
DZ2S120M0L
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 12V 150MW SSMINI2
Datasheet Download
DZ2S120M0L.pdf
Availability of DZ2S120M0L
QUANTITY
DZ2S120M0L Order Process
Ship out your order
Specifications of DZ2S120M0L
Internal Part NumberEIS-DZ2S120M0L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesZener Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)12V
Tolerance±5%
Power - Max150mW
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr50nA @ 9V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 10mA
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-79, SOD-523
Supplier Device PackageSSMini2-F5-B
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DZ2S120M0L
Related LinksDZ2S1, DZ2S120M0L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
DZ2S120M0L Details Description
Related parts for DZ2S120M0L
IC MOTOR DRIVER PAR 20SO datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG WHITE datasheet.pdf
INSULATOR PVC RED 5" datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 149MA 3.1 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 132PO datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT SKT SOLDR datasheet.pdf
IC OA/REF/COMP 0.8V P-P 10UDFN datasheet.pdf