General Cable E1004S.30.02
E1004S.30.02 picture photo
Mfg. Part Number
E1004S.30.02
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
CABLE 4COND 22AWG WHITE 1000'
Datasheet Download
E1004S.30.02.pdf
Availability of E1004S.30.02
QUANTITY
E1004S.30.02 Order Process
Ship out your order
Specifications of E1004S.30.02
Internal Part NumberEIS-E1004S.30.02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Basics - Composition, Construction and Proper Use
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors4
Wire Gauge22 AWG
Conductor Strand7/30
Conductor MaterialCopper, Annealed Bare
Jacket (Insulation) MaterialPoly-Vinyl Chloride (PVC), Riser
Jacket (Insulation) Diameter0.144" (3.66mm)
Shield Type-
Length1000' (304.8m)
Jacket ColorWhite
RatingsASTM B-3
FeaturesRip Cord
Voltage300V
Operating Temperature-20°C ~ 75°C
UsageAlarm, Security, Sound
Conductor InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness0.015" (0.39mm)
Shield Material-
Shield Coverage-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E1004S.30.02
Related LinksE1004S, E1004S.30.02 Datasheet, General Cable Distributor
E1004S.30.02 Details Description
Related parts for E1004S.30.02
IC DRIVER MIN PARTS HI/LO 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 8POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH 2POLE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO 2A 24V datasheet.pdf
RES 292.1 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS T/H R/A datasheet.pdf
RELAY AUTOMOTIVE SPST-NO 60A 24V datasheet.pdf