Omron Automation & Safety E2A-M12KN08-WP-B1.7M
E2A-M12KN08-WP-B1.7M picture photo
Mfg. Part Number
E2A-M12KN08-WP-B1.7M
Brief Description
PROXIMITY SENSOR M12 8MM PNP NO
Datasheet Download
E2A-M12KN08-WP-B1.7M.pdf
Availability of E2A-M12KN08-WP-B1.7M
QUANTITY
E2A-M12KN08-WP-B1.7M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2A-M12KN08-WP-B1.7M
Internal Part NumberEIS-E2A-M12KN08-WP-B1.7M
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.315" (8mm)
Output TypePNP-NO, 3-Wire
Response Frequency800Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 32 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ingress ProtectionIP67, IP69K
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M12
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2A-M12KN08-WP-B1.7M
Related LinksE2A-M12KN0, E2A-M12KN08-WP-B1.7M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2A-M12KN08-WP-B1.7M Details Description
Related parts for E2A-M12KN08-WP-B1.7M
FIXED IND 15UH 301MA 2.2 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 15M OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
EGW,SS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
MARKING STRIPS datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 150W datasheet.pdf