Omron Automation & Safety E2A-M18LN16-M1-B3
E2A-M18LN16-M1-B3 picture photo
Mfg. Part Number
E2A-M18LN16-M1-B3
Brief Description
PROXIMITY SENSOR M18 16MM PNP
Datasheet Download
E2A-M18LN16-M1-B3.pdf
Availability of E2A-M18LN16-M1-B3
QUANTITY
E2A-M18LN16-M1-B3 Order Process
Ship out your order
Specifications of E2A-M18LN16-M1-B3
Internal Part NumberEIS-E2A-M18LN16-M1-B3
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.63" (16mm)
Output TypePNP-NC/NO, 3-Wire
Response Frequency400Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 32 VDC
Termination StyleConnector
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2A-M18LN16-M1-B3
Related LinksE2A-M18L, E2A-M18LN16-M1-B3 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2A-M18LN16-M1-B3 Details Description
Related parts for E2A-M18LN16-M1-B3
IC BATTERY MANAGER IND 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR OD 2.2V 8-TDFN datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
SW SPDT SPDT 2 250VAC 5A ROD ACT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC REDRIVER I2C 8CH 100BGA datasheet.pdf
CONN PLUG SEALING CAP SIZE 12 datasheet.pdf
TABLE RUN POLY LT BLUE 3'X2' datasheet.pdf
OSC MEMS 75.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
LED IR 1.8MM 880NM RND TOP MT GW datasheet.pdf