Omron Automation & Safety E2A3-M30KS20-M1-B2 OMC
E2A3-M30KS20-M1-B2 OMC picture photo
Mfg. Part Number
E2A3-M30KS20-M1-B2 OMC
Brief Description
PROXIMITY SENSOR M30 44MM PNP NC
Datasheet Download
E2A3-M30KS20-M1-B2 OMC.pdf
Availability of E2A3-M30KS20-M1-B2 OMC
QUANTITY
E2A3-M30KS20-M1-B2 OMC Order Process
Ship out your order
Specifications of E2A3-M30KS20-M1-B2 OMC
Internal Part NumberEIS-E2A3-M30KS20-M1-B2 OMC
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.787" (20mm)
Output TypePNP-NC, 3-Wire
Response Frequency80Hz
ShieldingShielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 32 VDC
Termination StyleConnector
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67, IP69K
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M30
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2A3-M30KS20-M1-B2 OMC
Related LinksE2A3-M30KS2, E2A3-M30KS20-M1-B2 OMC Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2A3-M30KS20-M1-B2 OMC Details Description
Related parts for E2A3-M30KS20-M1-B2 OMC
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5.08MM datasheet.pdf