Omron Automation & Safety E2AW-M30LN15-M4-T1
E2AW-M30LN15-M4-T1 picture photo
Mfg. Part Number
E2AW-M30LN15-M4-T1
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
SENS PROX M30 15MM PNP-NO UNSHLD
Datasheet Download
E2AW-M30LN15-M4-T1.pdf
Availability of E2AW-M30LN15-M4-T1
QUANTITY
E2AW-M30LN15-M4-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of E2AW-M30LN15-M4-T1
Internal Part NumberEIS-E2AW-M30LN15-M4-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2A
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.591" (15mm)
Output TypeNPN-NO, 2-Wire
Response Frequency16Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 32 VDC
Termination StyleConnector
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67, NEMA 1,3,4,6,13
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M30
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2AW-M30LN15-M4-T1
Related LinksE2AW-M30L, E2AW-M30LN15-M4-T1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2AW-M30LN15-M4-T1 Details Description
Related parts for E2AW-M30LN15-M4-T1
MIC COND ANALOG OMNI -53DB datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FEM IN-LINE #20 datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG DUPLX 125.5UM datasheet.pdf
SWITCH SIM ROLL LEVER SPDT 3A datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT 110NS 64FBGA datasheet.pdf
COVER BTS 7 KIT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf