Omron Automation & Safety E2B-M12LS02-WP-C1 2M
E2B-M12LS02-WP-C1 2M picture photo
Mfg. Part Number
E2B-M12LS02-WP-C1 2M
Brief Description
SINGLE M12 LONG PW 2M NPN NO
Datasheet Download
E2B-M12LS02-WP-C1 2M.pdf
Availability of E2B-M12LS02-WP-C1 2M
QUANTITY
E2B-M12LS02-WP-C1 2M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2B-M12LS02-WP-C1 2M
Internal Part NumberEIS-E2B-M12LS02-WP-C1 2M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.079" (2mm)
Output TypeNPN-NO, 3-Wire
Response Frequency1.5kHz
ShieldingShielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M12
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2B-M12LS02-WP-C1 2M
Related LinksE2B-M12LS0, E2B-M12LS02-WP-C1 2M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2B-M12LS02-WP-C1 2M Details Description
Related parts for E2B-M12LS02-WP-C1 2M
LED WEDGE BASED T1-3/4 12V GRN datasheet.pdf
FIXED IND 30UH 191MA 2.8 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
MODULE WI-FI RCM5650W datasheet.pdf
LED 1" DOME YELLOW 72 VDC C1D2 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 400V RADIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 470UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/2W .05% AXIAL datasheet.pdf