Omron Automation & Safety E2B-M18KN16-M1-B2
E2B-M18KN16-M1-B2 picture photo
Mfg. Part Number
E2B-M18KN16-M1-B2
Brief Description
DOUBLE M18 SHORT M12 CN PNP NC
Datasheet Download
E2B-M18KN16-M1-B2.pdf
Availability of E2B-M18KN16-M1-B2
QUANTITY
E2B-M18KN16-M1-B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of E2B-M18KN16-M1-B2
Internal Part NumberEIS-E2B-M18KN16-M1-B2
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.63" (16mm)
Output TypePNP-NC, 3-Wire
Response Frequency400Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleConnector
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M18
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2B-M18KN16-M1-B2
Related LinksE2B-M18K, E2B-M18KN16-M1-B2 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2B-M18KN16-M1-B2 Details Description
Related parts for E2B-M18KN16-M1-B2
CONN SPRING 37POS SNGL .370 SMD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 33.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS54227 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 5W SMBG datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 6NS 160QFP datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 160W datasheet.pdf