Sullins Connector Solutions GCA10DRSD-S288
GCA10DRSD-S288 picture photo
Mfg. Part Number
GCA10DRSD-S288
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND
Datasheet Download
GCA10DRSD-S288.pdf
Availability of GCA10DRSD-S288
QUANTITY
GCA10DRSD-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of GCA10DRSD-S288
Internal Part NumberEIS-GCA10DRSD-S288
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.125" (3.18mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)GCA10DRSD-S288
Related LinksGCA10DR, GCA10DRSD-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
GCA10DRSD-S288 Details Description
Related parts for GCA10DRSD-S288
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.25W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
TOOL HAND DIE KIT FOR SS-39200 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CAP CER 51PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf