Omron Automation & Safety E2B-M30KS15-WP-B1 5M
E2B-M30KS15-WP-B1 5M picture photo
Mfg. Part Number
E2B-M30KS15-WP-B1 5M
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
DOUBLE M30 SHORT PW 5M PNP NO
Datasheet Download
E2B-M30KS15-WP-B1 5M.pdf
Availability of E2B-M30KS15-WP-B1 5M
QUANTITY
E2B-M30KS15-WP-B1 5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2B-M30KS15-WP-B1 5M
Internal Part NumberEIS-E2B-M30KS15-WP-B1 5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductE2B Proximity Sensors
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2B
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.591" (15mm)
Output TypePNP-NO, 3-Wire
Response Frequency250Hz
ShieldingShielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M30
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2B-M30KS15-WP-B1 5M
Related LinksE2B-M30KS1, E2B-M30KS15-WP-B1 5M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2B-M30KS15-WP-B1 5M Details Description
Related parts for E2B-M30KS15-WP-B1 5M
HEATSHRINK POLY 1 1/4" BLK 50' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 7.1A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf