Omron Automation & Safety E2B-M30LN20-WP-C1 5M
E2B-M30LN20-WP-C1 5M picture photo
Mfg. Part Number
E2B-M30LN20-WP-C1 5M
Brief Description
SINGLE M30 LONG PW 5M NPN NO
Datasheet Download
E2B-M30LN20-WP-C1 5M.pdf
Availability of E2B-M30LN20-WP-C1 5M
QUANTITY
E2B-M30LN20-WP-C1 5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2B-M30LN20-WP-C1 5M
Internal Part NumberEIS-E2B-M30LN20-WP-C1 5M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.787" (20mm)
Output TypeNPN-NO, 3-Wire
Response Frequency100Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2B-M30LN20-WP-C1 5M
Related LinksE2B-M30LN2, E2B-M30LN20-WP-C1 5M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2B-M30LN20-WP-C1 5M Details Description
Related parts for E2B-M30LN20-WP-C1 5M
RES SMD 102 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
350 TB SP PL PCB CONNECT datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf