Omron Automation & Safety E2E-X10D1-M1G-T1
E2E-X10D1-M1G-T1 picture photo
Mfg. Part Number
E2E-X10D1-M1G-T1
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
SENS PROX M30 10MM DC2W-NO
Datasheet Download
E2E-X10D1-M1G-T1.pdf
Availability of E2E-X10D1-M1G-T1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
E2E-X10D1-M1G-T1 Order Process
Ship out your order
Specifications of E2E-X10D1-M1G-T1
Internal Part NumberEIS-E2E-X10D1-M1G-T1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLE2E Sensors Apr/2014
PCN OtherE2E DC (2,3) Wire UL Certification May/2015
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2E
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.394" (10mm)
Output TypeNPN-NO, 2-Wire
Response Frequency400Hz
ShieldingShielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleConnector
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP67
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M30
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2E-X10D1-M1G-T1
Related LinksE2E-X10D, E2E-X10D1-M1G-T1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2E-X10D1-M1G-T1 Details Description
Related parts for E2E-X10D1-M1G-T1
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP 8-XSON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 200MHZ 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT PNL MNT 2POS SKT datasheet.pdf