Omron Automation & Safety E2E-X10F1
E2E-X10F1 picture photo
Mfg. Part Number
E2E-X10F1
Manufacturer
Product Category
Proximity Sensors
Brief Description
SENS PROX M30 10MM DC3W-NO
Datasheet Download
E2E-X10F1.pdf
Availability of E2E-X10F1
QUANTITY
E2E-X10F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of E2E-X10F1
Internal Part NumberEIS-E2E-X10F1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMultiple Devices Nameplate May/2015
E2E, E2E2, E2EM Output Rating Nov/2015
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyProximity Sensors
SeriesE2E
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.394" (10mm)
Output TypePNP-NO, 3-Wire
Response Frequency400Hz
ShieldingShielded
Material - BodyNickel-Plated Brass
Voltage - Supply10 VDC ~ 40 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Ingress ProtectionIP68
IndicatorLED
Package / CaseCylinder, Threaded - M30
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2E-X10F1
Related LinksE2E-, E2E-X10F1 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2E-X10F1 Details Description
Related parts for E2E-X10F1
DIODE MODULE 600V 70A D-55 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 1808 datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 266MHZ 740TBGA datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR SYNC 16TQFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
BOARD DEMO HARDWARE ONLY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 500MW DO35 datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf