Omron Automation & Safety E2F-X10ME1 10M
E2F-X10ME1 10M picture photo
Mfg. Part Number
E2F-X10ME1 10M
Brief Description
SENS PROX UNSHIELD NO 10M
Datasheet Download
E2F-X10ME1 10M.pdf
Availability of E2F-X10ME1 10M
QUANTITY
E2F-X10ME1 10M Order Process
Ship out your order
Specifications of E2F-X10ME1 10M
Internal Part NumberEIS-E2F-X10ME1 10M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Sensor TypeInductive
Sensing Distance0.394" (10mm)
Output TypeNPN-NO, 3-Wire
Response Frequency400Hz
ShieldingUnshielded
Material - BodyPlastic
Voltage - Supply10 VDC ~ 30 VDC
Termination StyleCable Leads
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Ingress ProtectionIP68
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E2F-X10ME1 10M
Related LinksE2F-X10, E2F-X10ME1 10M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
E2F-X10ME1 10M Details Description
Related parts for E2F-X10ME1 10M
FIXED IND 220UH 280MA 1.4 OHM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES MO 1/2W 0.39 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 3/8 UNF 4-20MA datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf