United Chemi-Con E32D101CSN823MEM9M
E32D101CSN823MEM9M picture photo
Mfg. Part Number
E32D101CSN823MEM9M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 82000UF 20% 100V SCREW
Datasheet Download
E32D101CSN823MEM9M.pdf
Availability of E32D101CSN823MEM9M
QUANTITY
E32D101CSN823MEM9M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D101CSN823MEM9M
Internal Part NumberEIS-E32D101CSN823MEM9M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU32D
PackagingBulk
Capacitance82000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)8.625" (219.08mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D101CSN823MEM9M
Related LinksE32D101CS, E32D101CSN823MEM9M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D101CSN823MEM9M Details Description
Related parts for E32D101CSN823MEM9M
RES 9.1K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 500KHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 15VOUT 2W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED CBI 2MM 3X1 B/R/G datasheet.pdf