United Chemi-Con E32D101HPN273MDB7M
E32D101HPN273MDB7M picture photo
Mfg. Part Number
E32D101HPN273MDB7M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 27000UF 20% 100V SCREW
Datasheet Download
E32D101HPN273MDB7M.pdf
Availability of E32D101HPN273MDB7M
QUANTITY
E32D101HPN273MDB7M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D101HPN273MDB7M
Internal Part NumberEIS-E32D101HPN273MDB7M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU32D
PackagingBulk
Capacitance27000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.4 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current24.22A
Impedance-
Lead Spacing1.125" (28.58mm)
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)4.625" (117.48mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D101HPN273MDB7M
Related LinksE32D101HP, E32D101HPN273MDB7M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D101HPN273MDB7M Details Description
Related parts for E32D101HPN273MDB7M
IC ADC 12BIT HS LC2MOS 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC FPGA 71 I/O 100VQFP datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN POWER RCPT SOCKET 4POS datasheet.pdf
RES 30.1 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf