United Chemi-Con E32D161HPN183ME92M
E32D161HPN183ME92M picture photo
Mfg. Part Number
E32D161HPN183ME92M
Brief Description
CAP ALUM 18000UF 20% 160V SCREW
Datasheet Download
E32D161HPN183ME92M.pdf
Availability of E32D161HPN183ME92M
QUANTITY
E32D161HPN183ME92M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D161HPN183ME92M
Internal Part NumberEIS-E32D161HPN183ME92M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
PackagingBulk
Capacitance18000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)14.7 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current19.68A
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)3.625" (92.08mm)