United Chemi-Con E32D500HPN333MAB7M
E32D500HPN333MAB7M picture photo
Mfg. Part Number
E32D500HPN333MAB7M
Brief Description
CAP ALUM 33000UF 20% 50V SCREW
Datasheet Download
E32D500HPN333MAB7M.pdf
Availability of E32D500HPN333MAB7M
QUANTITY
E32D500HPN333MAB7M Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D500HPN333MAB7M
Internal Part NumberEIS-E32D500HPN333MAB7M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance33000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)12.5 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current17.22A
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)4.625" (117.48mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D500HPN333MAB7M
Related LinksE32D500HP, E32D500HPN333MAB7M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D500HPN333MAB7M Details Description
Related parts for E32D500HPN333MAB7M
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 7.62MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.2A 6DSBGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 43POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES 133 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR CONTROLLER NPN datasheet.pdf
Connector Socket 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 10NH 1A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
DSUB 25 F PCB STR G ZINC datasheet.pdf
CRYSTAL 16.00 MHZ 16.0PF SMD datasheet.pdf