United Chemi-Con E32D501CDN182ME79N
E32D501CDN182ME79N picture photo
Mfg. Part Number
E32D501CDN182ME79N
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 500V SCREW
Datasheet Download
E32D501CDN182ME79N.pdf
Availability of E32D501CDN182ME79N
QUANTITY
E32D501CDN182ME79N Order Process
Ship out your order
Specifications of E32D501CDN182ME79N
Internal Part NumberEIS-E32D501CDN182ME79N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package32
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E32D501CDN182ME79N
Related LinksE32D501CD, E32D501CDN182ME79N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E32D501CDN182ME79N Details Description
Related parts for E32D501CDN182ME79N
CONN SHIELD 104CF POS 2PC SHORT datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
HOOK MINI TEST CONN ORANGE datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 5K OHM 1610 datasheet.pdf
CABLE SEAL 23-25MM F HAN EASY HO datasheet.pdf
TERM RING INS LARGE WIRE datasheet.pdf
250 TB SPR CLA 90D B datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf