United Chemi-Con E36D101LPN103TCA5N
E36D101LPN103TCA5N picture photo
Mfg. Part Number
E36D101LPN103TCA5N
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 100V SCREW
Datasheet Download
E36D101LPN103TCA5N.pdf
Availability of E36D101LPN103TCA5N
QUANTITY
E36D101LPN103TCA5N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D101LPN103TCA5N
Internal Part NumberEIS-E36D101LPN103TCA5N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU36D
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D101LPN103TCA5N
Related LinksE36D101LP, E36D101LPN103TCA5N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D101LPN103TCA5N Details Description
Related parts for E36D101LPN103TCA5N
IC PROCESSOR FRONT END LP 20SSOP datasheet.pdf
RES 180 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 400MA 277VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT UMNL GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 2W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf