United Chemi-Con E36D101LPN363UEE3M
E36D101LPN363UEE3M picture photo
Mfg. Part Number
E36D101LPN363UEE3M
Brief Description
CAP ALUM 36000UF 100V SCREW
Datasheet Download
E36D101LPN363UEE3M.pdf
Availability of E36D101LPN363UEE3M
QUANTITY
E36D101LPN363UEE3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D101LPN363UEE3M
Internal Part NumberEIS-E36D101LPN363UEE3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
PackagingBulk
Capacitance36000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D101LPN363UEE3M
Related LinksE36D101LP, E36D101LPN363UEE3M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D101LPN363UEE3M Details Description
Related parts for E36D101LPN363UEE3M
CONVERTR DC/DC 3.3V 198W OUT T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS R/A DL TIN datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 350MA 1.8 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 26POS SMD datasheet.pdf
GP FILTER 3A 115/250VAC datasheet.pdf