United Chemi-Con E36D101LPN472TAA5M
E36D101LPN472TAA5M picture photo
Mfg. Part Number
E36D101LPN472TAA5M
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 100V SCREW
Datasheet Download
E36D101LPN472TAA5M.pdf
Availability of E36D101LPN472TAA5M
QUANTITY
E36D101LPN472TAA5M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D101LPN472TAA5M
Internal Part NumberEIS-E36D101LPN472TAA5M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D101LPN472TAA5M
Related LinksE36D101LP, E36D101LPN472TAA5M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D101LPN472TAA5M Details Description
Related parts for E36D101LPN472TAA5M
RES SMD 11.3K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Crystal 14.7456MHz 50ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
HEAT SHRINK BLK 1/8" X 1" datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY 4.9V SOT23 datasheet.pdf
IC 1.71V SUPPLY MONITOR SOT-23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
KIT PERFORMANCE DEMO FOR ADS7946 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV GATE DRIVER 16SOIC datasheet.pdf
STEPPED SCREW datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf