United Chemi-Con E36D160LPN563TC54N
E36D160LPN563TC54N picture photo
Mfg. Part Number
E36D160LPN563TC54N
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 56000UF 16V SCREW
Datasheet Download
E36D160LPN563TC54N.pdf
Availability of E36D160LPN563TC54N
QUANTITY
E36D160LPN563TC54N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D160LPN563TC54N
Internal Part NumberEIS-E36D160LPN563TC54N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU36D
PackagingBulk
Capacitance56000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)2.125" (53.98mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D160LPN563TC54N
Related LinksE36D160LP, E36D160LPN563TC54N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D160LPN563TC54N Details Description
Related parts for E36D160LPN563TC54N
RES SMD 294 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC CTRL ETH PCI/CARD BUS 196BGA datasheet.pdf
RES SMD 3.92K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC LINE DRVR/RCVR RS-232 20-SSOP datasheet.pdf
SENSOR VACUUM GAUGE +-5 PSI datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 4A 28V datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 8.98K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf