United Chemi-Con E36D161LPN152TA67N
E36D161LPN152TA67N picture photo
Mfg. Part Number
E36D161LPN152TA67N
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 160V SCREW
Datasheet Download
E36D161LPN152TA67N.pdf
Availability of E36D161LPN152TA67N
QUANTITY
E36D161LPN152TA67N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D161LPN152TA67N
Internal Part NumberEIS-E36D161LPN152TA67N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)2.625" (66.68mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D161LPN152TA67N
Related LinksE36D161LP, E36D161LPN152TA67N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D161LPN152TA67N Details Description
Related parts for E36D161LPN152TA67N
RES SMD 27.4KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 100MHZ 8MSOP datasheet.pdf
FILTER PERFORM W/CHOKE IEC 10A datasheet.pdf
FIXED IND 6.2UH 1.81A 79 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 0.51 OHM 1.33W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 73MA 48.6 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 174.8MHZ 6-CLCC datasheet.pdf