United Chemi-Con E36D161LPN183ME92M
E36D161LPN183ME92M picture photo
Mfg. Part Number
E36D161LPN183ME92M
Brief Description
CAP ALUM 18000UF 20% 160V SCREW
Datasheet Download
E36D161LPN183ME92M.pdf
Availability of E36D161LPN183ME92M
QUANTITY
E36D161LPN183ME92M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D161LPN183ME92M
Internal Part NumberEIS-E36D161LPN183ME92M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
PackagingBulk
Capacitance18000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)15.2 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current17.74A
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D161LPN183ME92M
Related LinksE36D161LP, E36D161LPN183ME92M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D161LPN183ME92M Details Description
Related parts for E36D161LPN183ME92M
FIXED IND 1.8UH 325MA 920 MOHM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 6DFN datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP PULL TO STRT datasheet.pdf
SWITCH BASIC 15A SPDT HINGE datasheet.pdf
IP CORE MEDIAN FILTER ECP2M CONF datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS 3.81MM R/A GN datasheet.pdf
CABLE 16POS .100 JUMPER 7 INCH datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT SKT datasheet.pdf