United Chemi-Con E36D251HLN332MC79M
E36D251HLN332MC79M picture photo
Mfg. Part Number
E36D251HLN332MC79M
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 250V SCREW
Datasheet Download
E36D251HLN332MC79M.pdf
Availability of E36D251HLN332MC79M
QUANTITY
E36D251HLN332MC79M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D251HLN332MC79M
Internal Part NumberEIS-E36D251HLN332MC79M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package49
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)40.8 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.66A
Impedance-
Lead Spacing0.875" (22.22mm)
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D251HLN332MC79M
Related LinksE36D251HL, E36D251HLN332MC79M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D251HLN332MC79M Details Description
Related parts for E36D251HLN332MC79M
CONN SPRING CONT 43 POS .295 SMD datasheet.pdf
HAMMER FACE REPLACEMNT POLY 35MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONTROL TEMP OUT 24V CHASSIS MT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm Series 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 121K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 392 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 104MHZ 16SO datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
330UF 400V 40X40MM 85C 12000H datasheet.pdf