United Chemi-Con E36D251LPN561TA54N
E36D251LPN561TA54N picture photo
Mfg. Part Number
E36D251LPN561TA54N
Brief Description
CAP ALUM 560UF 250V SCREW
Datasheet Download
E36D251LPN561TA54N.pdf
Availability of E36D251LPN561TA54N
QUANTITY
E36D251LPN561TA54N Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D251LPN561TA54N
Internal Part NumberEIS-E36D251LPN561TA54N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.500" (12.70mm)
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)2.400" (61.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D251LPN561TA54N
Related LinksE36D251LP, E36D251LPN561TA54N Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D251LPN561TA54N Details Description
Related parts for E36D251LPN561TA54N
OSC 5.0V PROG CMOS PWRDN 100PPM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 1KV X7R 2220 datasheet.pdf
ROUND SPACER #10 ALUMINUM 3/8" datasheet.pdf
CONN DB26 FEMALE HD CRIMP TIN datasheet.pdf
FIXED IND 2UH 2.5A 11 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NC 100MA 4-SOP datasheet.pdf