United Chemi-Con E36D451CPS602TEE9M
E36D451CPS602TEE9M picture photo
Mfg. Part Number
E36D451CPS602TEE9M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6000UF 450V SCREW
Datasheet Download
E36D451CPS602TEE9M.pdf
Availability of E36D451CPS602TEE9M
QUANTITY
E36D451CPS602TEE9M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D451CPS602TEE9M
Internal Part NumberEIS-E36D451CPS602TEE9M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU36D
PackagingBulk
Capacitance6000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D451CPS602TEE9M
Related LinksE36D451CP, E36D451CPS602TEE9M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D451CPS602TEE9M Details Description
Related parts for E36D451CPS602TEE9M
IC REG CTRLR BST PWM CM 20-DIP datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 8W8POS HOUSING datasheet.pdf
RES SMD 2.26KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 68K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS PIN datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT 63VFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 501MA 800 MOHM datasheet.pdf