United Chemi-Con E36D451HPN252TEE3M
E36D451HPN252TEE3M picture photo
Mfg. Part Number
E36D451HPN252TEE3M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2500UF 450V SCREW
Datasheet Download
E36D451HPN252TEE3M.pdf
Availability of E36D451HPN252TEE3M
QUANTITY
E36D451HPN252TEE3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D451HPN252TEE3M
Internal Part NumberEIS-E36D451HPN252TEE3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesU36D
PackagingBulk
Capacitance2500µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D451HPN252TEE3M
Related LinksE36D451HP, E36D451HPN252TEE3M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D451HPN252TEE3M Details Description
Related parts for E36D451HPN252TEE3M
RES SMD 39K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 630V X7R 3640 datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG RED 1000' datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 15A 8SON datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 24POS GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 35.7 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf